Rzecz w Niemczech dla człowieka z Ukrainy z własnej marki na bazie VAN DER ELST VIZA

Czy pracownicy ukraińscy z Polski są okazję legalnej funkcji w regionach Unii Europejskiej przez Polskę? Dużo kobiet traktuje takie pytanie, że nietrudno jest ubiegać się o naszą wizę niż o wizę innego świata z Unii Europejskiej.

Praca w Niemczech dla pracownika z Ukrainy z polskiej marki na platformie VAN DER ELST VIZA

 

Zamówienie tymczasowej wypraw do Niemiec pracownika własnej marki na platformie VAN DER ELST VIZA

Zgodnie z całą zasadą wiza do roli w jakimkolwiek kraju UE nie zapewnia możliwości funkcji w żadnej spośród nich. Nazywa to, że skoro otrzymasz polską wizę do kariery także nie będziesz kreowałby w Polsce, będzie toż naruszeniem prawa. Tak więc, zgodnie z naszą wizą roboczą, można odwiedzić inne kraje UE, a taka wiza nie daje prawa do poważnego zatrudnienia w przyszłych krajach UE. Tak więc polskie ustawodawstwo nie zezwala na przyjęcie w Niemczech w celu osiągnięcia wizy roboczej do Polski. To świadczy, po otwarciu własnej wizy roboczej, powinieneś funkcjonować w Polsce.

Van der Elst Viza sięga 1994 roku. Zatem przedsiębiorstwa z jednego państwa UE są prawo delegować naszych ludzi do własnych krajów w związku z potrzebą produkcji. Należy mieć, iż nie całe kraje UE dają tę decyzję. Na przykład Niemcy, Austria, Francja, Belgia i Holandia zgodziły się z opinią i wydały takie wizy, a Włochy, Grecja, Luksemburg – nie.

Zamówienie tymczasowej wypraw do Niemiec pracownika własnej marki na platformie VAN DER ELST VIZA
Zamówienie tymczasowej wypraw do Niemiec pracownika własnej marki na platformie VAN DER ELST VIZA

Własna firma, w jakiej pracuje obywatel Ukrainy, zatrudnia pracownika na podróż służbową (do lektury / oferowania usług). Należy zauważyć, że proste delegowanie pracownika przez własną firmę do Niemiec nie podlega procedurze Van der Elst. Typ jest wywożony do pisania określonej pracy w Niemczech (konieczność produkcji). Termin, na który że zostać oddelegowany, nie może występować 3 miesięcy.

Ponieważ polska wiza może żyć otwarta: – przez 180 dni (na platformie rejestracji przez pracodawcę wniosku o zatrudnienie osoby); – od 1 roku do 3 lat (pozwolenie na rzecz opublikowane przez Terytorium Województwa), widać, że po otrzymaniu sześciomiesięcznej polskiej wizy służbowej (wydawanej raz w roku) w sensie odbycia podróży służbowej do Niemiec w czasu roku, będzie można tylko 3 miesiące.

Głównym warunkiem takiej wycieczek jest porozumienie między naszą spółką oraz jednostką w Niemczech. Aby dokonać taką podróż służbową, człowiek musi wziąć dodatkową wizę – „Van der Elst Visa”.

Po otrzymaniu wizy Van der Elst, musisz zwrócić wniosek do biura wizowego Ambasady Niemiec w Stolicy, które stanowi Departamentem przyjmującym wnioski o wizę z wszelkiej Polski.

By otrzymać dodatkową wizę, „Van der Elst Visa” jest odpowiedzialna do zapoznania dokumentów, wśród których ważne są: danie na produkcję w Polsce, umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków medycznych, umowa między firmami krajowymi oraz niemieckimi, pisemne potwierdzenie harmonizacji warunków pracy między niemiecką firmą a delegowany pracownik i nowi.

Należy także zauważyć, że ambasada zastrzega sobie uprawnienie do życzenia dodatkowych dokumentów.

źródło artykułu: Praca w Niemczech dla pracownika z Ukrainy VAN DER ELST VIZA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *