Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Goleniów

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że pewny film powinien otworzyć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej prawdy z pewnością zatrzymywał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka korzystniejsza niż śmierć”. Obecnie na wstępu okrutni naziści posiedli bardzo cenny skarb w postaci Bursztynowej Komnaty, który wywołał w nich pełne najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Gościno

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w pracy Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii opowiadanej w filmie. Już z początku wybuchów i istnego morza natury nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością stanowi bardzo chłonną i dość ciekawą propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego poszukuj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jedna spośród najbardziej ekscytujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkodzie, jakie są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W pełnej przygodzie z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i pięknych dziewczyn i problemie miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Gościno

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został skończony na problemach „Stawki ważniejszej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi ważną legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo trudnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej powszechnego asa polskiego wywiadu. Warto zobaczyć, że dodatkowym ograniczeniem prawdopodobnie stanowić wiek reżysera – jest on młodszy z nowego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki stanowił zobowiązany za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze stworzeniem kolejnej sprawy z udziałem Hansa Klossa. Sprawę jest utrzymana w klimacie legendarnego serialu, jednak posiada ona sporo elementów tego kina. Nie zabrakło w nim wielu spektakularnych efektów specjalnych jak i aktywnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Gościno

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest skorzystanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w jakich zakładałem on szukania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w słonecznej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zjawiska ostatnich lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami tymi nie zlewają się spośród nimi. Taki zabieg nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Gościno

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi absolutnie nie brakuje znanych zaś cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, natomiast na najogromniejszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Dani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na ekran w wielkim stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że stale są w pięknej formie. Co daleko, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka korzystniejsza niż śmierć” nie jest właściwym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest nasz raczej z bycia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Wbrew tego, że zarówno klimat jak i tematyka filmu znacząco odbiega z reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało powiedzieć, że przedstawienie na zdrowym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi istotny hołd dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Gościno

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *