Turystyka Wschowa

Samorządy części miast i miasteczek mazurskich w sporej skali umieszczają na turystykę. Także nie ciągnie się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najwyższe zyski przynosi turystyka masowa. I skuteczna i kwalifikowana może dać dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Kostrzyn

Turystyka masowa na Mazurach

Że o uroda bardziej łatwego, jak zatem, że niejako „ostoją” turystyki popularnej w tym regionie są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w nowych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Składa się zauważyć nowy trend – są to turysty z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie czerpią z miejsc biwakowych otrzymujących się przy marinach, po to by sobie w odpocząć w ciszy.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

 

Turystyka Kostrzyn

Ale nie w jakiejś strony Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz trudniej o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z noclegami (w tym powodujący kontrowersje hotel na wodzie). Pomimo to przyjeziorne gminy nadal zasługują na dolach. Mają ponad często dylemat – czy angażować się na wysokie budynki hotelowe w pobliżu jezior. Działki nad jeziorami stoją się coraz cenniejsze.

Turystyka Kostrzyn

Mikołajki są specjalny problem związany z systemami budowy drogi szybkiego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów miałaby być 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do lokacie z takim procesem nie doszło. Ta opcja wzbudza kontrowersje ponadto w własnych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też nasza kuchnia. Niestety są już niczym dziwnym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie mówi to zwłaszcza żeglarzom. Cóż, tego się właściwie nie zahamuje.

Turystyka Kostrzyn

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można stosować Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z lekkimi jeziorami rynnowymi. Tu rzeczywiście możną znaleźć spokój. Lecz są też zabawy dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Najwyższe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach stosowane są między innymi do kroków na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych mężczyzn są swoje gospodarstwa agroturystyczne. Pomimo to ilość tutejszych samorządów posiada ponad problemy powiązane z lokatami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w wybranych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez to miasto. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Oraz istnieje wtedy dobra w kraju miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Kostrzyn

zobacz również Turystyka i inwestycje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *