Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze – Czy można cofnąć przelew internetowy na krótkie konto? Tak, a to nie dobry środek jak odzyskać nasze pieniądze. Przelew możemy rezygnować z okresu bankowości online albo w placówce banku. Pamiętaj, że odbiorca błędnego przelewu ma prawny obowiązek zwrotu pieniędzy do nadawcy w okresie 30 dni. Gdyby tego nie zrobi, podlega odpowiedzialności karnej.

 

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

 

Przelew na krótkie konto – co potrafisz wykonać ty, i co bank?
Nawet jeśli dokładnie rozumiemy jak sprawić przelew przez internet, jest możliwość pomyłki. Najczęściej pytanie “jak cofnąć przelew” stawiamy sobie, gdy wykonamy przelew na za wysoką kwotę lub przelew na niski numer konta. Nazwa użytkownicy w przelewie jest dla banku niewielkie znaczenie. Najważniejszy jest przeważnie numer konta, i wszystka osoba mająca konto bankowe wie, że numer identyfikacyjny każdego rachunku odkłada się z aż 26 cyfr.

Sposób na to, jak odzyskać pieniądze z przelewu zależy od rodzaju popełnionej pomyłki. Najprostsze to:

Przelew na nieistniejące lub nieaktywne konto – w obecnym faktu wniosek o zwrot przelewu nie będzie potrzebny. Błędy we wpisywaniu numeru rachunku są natychmiast wykrywane przez bank i staje automatyczne cofnięcie przelewu z powrotem na konto nadawcy. Zwrot przelewu dotrze na bliskie konto przy następnej sesji ELIXIR, lub w czasie od 1 do 4 dni. Reklamacja do banku jest odpowiednia niezwykle rzadko.
Błędny przelew bankowy między własnymi rachunkami – osoby będące dobrze niż samo konto bankowe w możliwościom banku często przesyłają środki z rachunku na rachunek. Jak szybko przypuszczać pomyłki się zdarzają i sprowadza się, że mężczyźni zasilają np. konto walutowe zamiast oszczędnościowego. Przelewy wewnętrzne są księgowane natychmiast a nie można ich rozwiązać. W obecnym faktu reklamacje są niechętnie przyjmowane.
Przelew do niewłaściwej osoby – jeśli wykonamy przelew na niski numer konta musimy zgłosić więc do banku, jaki w układzie 3 dni zetknie się z bankiem odbiorcy przelewu, a ten szybko z jednym zainteresowanym.
Zrobiłem przelew na złe konto. Jak odzyskać pieniądze od odbiorcy?
Czy da się cofnąć przelew do niewłaściwej osoby? Jeśli pieniądze zostały już zaksięgowane na koncie odbiorcy, wycofanie przelewu nie jest dodatkowe i potrzebna będzie reklamacja do banku. Daje ją właściciel rachunku, a w wypadku konta wspólnego sam z właścicieli. Co istotne – bank może, ale bynajmniej nie musi nam pomóc.

Po przedstawieniu przez nas wniosku, bank może przekazać do niewłaściwego odbiorcy przelewu zaproszenie do zapłaty, i właściwie zwrotu, otrzymanych środków wraz z numerem rachunku na który musi wpłacić pieniądze. Na tym wina banku się kończy. Zwrot przelewu powinien trafić na profesjonalny rachunek techniczny, a stamtąd pieniądze zostaną wydane na bliskie konto w układzie 1 dnia. Odbiorca przelewu pozostaje anonimowy dodatkowo nie poniesie z tytułu przelewu żadnych kosztów.

Art. 405 KC dotyczący bezpodstawnego wzbogacenia stanowi, że “Kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem drugiej kobiety, obowiązany jest do dania pomocy w naturze, a jeśli zatem nie było dodatkowe, do zwrotu jej zalet”. Po przesłaniu przez narodowy bank wezwania do zapłaty, niewłaściwy odbiorca przelewu powinien zwrócić pieniądze w układzie 30 dni. Gdyby tego nie zrobi, będziemy wymagali zgłosić rzecz do sądu. Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? W form kiedy odzyskanie pieniędzy wymaga skierowania sprawy na odległość sądową, bank jest prawo ujawnić dane personalne odbiorcy przelewu.

Czy można anulować przelew także który bank proponuje taką usługę?
Wykonałeś przelew na krótkie konto, ale już zauważyłeś błąd? Masz coraz możliwość na rozwiązanie przelewu. Zwykłe przelewy bankowe w rodzimej walucie podawane są przez system ELIXIR realizowany przez Polską Izbę Rozliczeniową. ELIXIR gra w oparciu o trzy sesje rozliczeniowe w układzie dnia. Wpisanie do stylu jest zamykane Elixir przed pierwszą sesją o godzinie 9:30. Znaczenie są tutaj także godziny sesji wychodzących i przychodzących w poszczególnych bankach. O ile przelew nie został również wysłany z banku, możesz anulować transakcję. Po zamknięciu sposobu nie można cofnąć przelewu.

Istnieją trzy sposoby jak anulować przelew. Potrafimy to sprawić:

samodzielnie z okresu bankowości online – często opcja dostępna jedynie dla przelewów z chwilą przyszłą,
przez infolinię banku,
w stacjonarnym oddziale banku.
Wycofanie przelewu pewno się wiązać z drugimi kosztami rzędu 20-120 zł. Możliwość na rozwiązanie polecenia przelewu przed najbliższą sesją rozliczeniową jesteśmy wyłącznie w poszczególnych bankach. Poniżej kilka spośród nich.

Dzięki temu teraz wcale nie zrobisz przelewu na krótkie konto
Znasz już co zrobić gdy przelew wyszedł na krótkie konto, jednak jednak lepiej unikać takim sytuacjom. Że o błędny przelew bankowy, jeśli oddane do przelewu sprawdzimy kilkukrotnie. Co dodatkowo możemy wykonać? Przede każdym:

z uwagą wpisywać numer rachunku odbiorcy,
zdecydować się na miejsce odbiorcy opisanego,
w wypadku cyklicznych płatności ustanowić zlecenia stałe lub polecenia zapłaty.
Wykonując przelew na krótkie konto nie wydamy pieniędzy, ale możemy dostarczyć sobie problemów. Przykład? Jeśli jesteśmy otwarte kredyty lub pożyczki pozabankowe to ich koszt całkowity zależny jest od terminowej spłaty. W wypadku promocyjnej pożyczki za darmo, nawet jeden dzień opóźnienia tworzy się z koniecznością uregulowania standardowych opłat.
Konieczność 30-dniowego czekania na zwrot błędnego przelewu może przysporzyć się do opóźnień w regulowaniu rat słowa i pomagać negatywną wiedzą w BIK.

Jak wiemy, relacje z raportu BIK są bardzo istotne dla oceny zdolności kredytowej potencjalnego nabywcy banku, firmy pożyczkowej etc. Opóźnienia w opłacaniu faktur mogą jeszcze informować o niesolidności przedsiębiorcy. Nie przypominamy nawet o błędnym przelewie czynszu za mieszkanie, jaki potrafi wywoływać rozwiązaniem umowy najmu. Podsumowując, przelewy bankowe warto budować ze ważną starannością.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *